Apel în vederea constituirii Coaliției Naționale de Tineret pentru Mediu și Sănătate în România

Asociația CREED – Centrul de Resurse Economice și Educație pentru Dezvoltare, invită toate organizațiile și instituțiile, care lucrează cu tinerii, și sunt interesate de domeniile mediu și sănătate, să se alăture prezentului demers în vederea constituirii Coaliției Naționale de Tineret pentru Mediu și Sănătate.

Această nouă înființată Coaliție ar avea drept scop facilitarea accesului tinerilor la implementarea de activități, la luarea deciziilor în domeniile mediu și sănătate, ar permite un mai bun dialog cu autoritățile în domeniu și în egală măsură ar întări cooperarea organizațiilor și instituțiilor la nivel național.

Coaliția Națională ar urma să fie constituită și să își desfășoare activitatea sub umbrela Coaliției Europene de Tineret pentru Mediu și Sănătate (European Environment and Health Youth Coalition – EEHYC), un organism activ la nivel european, care asigură reprezentativitatea tinerilor în luarea deciziilor la nivel înalt în ceea ce privește politicile de Mediu și Sănătate.

Activitatea Coaliției Europene de Tineret pentru Mediu și Sănătate este în strânsă legătură cu Organizația Mondială a Sănătății, și se încadrează politicilor generale ale Națiunilor Unite, EEHYC fiind membru printre altele al Parteneriatului Global de Tineret pentru Strategia de Dezvoltare post – 2015, al Transport, Health and Environment Pan-European Programme și al Protocol on Water and Health.

Printre beneficiile apartenenței la Coaliția Națională de Tineret pentru Mediu și Sănătate se numără:

• Schimb de experiență și bune practici în activitățile de tineret în domeniile mediu și sănătate;
  • Posibilitatea de a transmite și primi informații la nivel european, inclusiv în procedurile de elaborare și adoptare a politicilor și normelor în domeniile mediu și sănătate
  • O mai bună reprezentativitate a tinerilor, atât la nivel național cât și la nivel european;
  • Posibilitatea de a accesa resurse materiale și non-materiale din surse europene și naționale;

Condițiile pentru asocierea în vederea constituirii Coaliției Naționale de Tineret pentru Mediu și Sănătate:

• Pot participa doar organizațiile sau instituțiile legal constituite în România, care sunt interesate de implicarea în activități de tineret pe oricare dintre temele Mediu, Sănătate, sau Mediu și Sănătate;
  • Organizația sau Instituția interesată va desemna o persoană care să semneze acordul de constituire al Coaliției Naționale, și o persoană de legătură pentru comunicarea ulterioară (poate fi una și aceiași persoană)
  • Organizațiile sau Instituțiile interesate nu se află în stare de faliment, dizolvare sau reorganizare, și nici nu sunt oprite de la asociere;
  • Membrii Coaliției Naționale vor respecta Acordul de Constituire semnat;
  • Activitatea Coaliției Naționale va fi în legătură cu prioritățile și activitățile agreate în cadrul Coaliției Europene de Tineret pentru Mediu și Sănătate.

Toate organizațiile și instituțiile interesate de parteneriat în vederea constituirii Coaliției Naționale sunt rugate să completeze formularul disponibil la adresa https://docs.google.com/forms/d/1hU0-PaLL-4dw_rEDvF3DVVFRd4f9WvmZ1jCEa7Y4TEo/viewform?usp=send_form până cel târziu la data de 29.05.2015, urmând ca în termen de 7 zile să fie contactați în vederea semnării acordului între părți. Prima etapă a constituirii Coaliției implică un acord între părți, urmând ca la o dată ulterioară, în funcție de progresul înregistrat în cooperare, Coaliția Națională să poată fi înregistrată cu personalitate juridică.