Transition to Entrepreneurship

C.R.E.E.D România (Centrul de Resurse Economice și Educație pentru Dezvoltare) în parteneriat cu alte 4 organizații internaționale din Spania, Slovenia și Marea Britanie organizează schimbul de tineri internațional Transition to Entrepreneurship!

Acest schimb de tineri international face parte din cadrul proiectului Transition to Entrepreneurship! ce se desfasoara in perioada 04.12.2017-03.12.2018, cu sprijinul financiar al Comisiei Europene prin intermediul programului Erasmus Plus, Acțiunea Cheie 1, gestionat în România de către ANPCDEFP.

Schimbul de tineri va reuni 25 de tineri și 7 lideri de grup și persoane însoțitoare timp de 10 zile, pe tema antreprenoriatului social. Activitățile principale vor avea loc în județul Neamț, România, iar scopul principal al proiectului este de a stimula implicarea tinerilor cu oportunități reduse în viața societății.

Obiectivele specifice ale acestui proiect sunt:

1. Creșterea gradului de conștientizare și promovarea atitudinilor pozitive față de antreprenoriatul social în rândul a 25 de tineri cu oportunități reduse în decurs de 10 zile.
  2. Dezvoltarea competențelor antreprenoriale în rândul a 25 de tineri cu oportunități reduse din România, Spania, Marea Britanie și Slovenia, în decurs de 10 zile.
  3. Creșterea gradului de conștientizare în rândul a 25 de tineri cu oportunități reduse cu privire la rolul lor activ în incluziunea socială în decurs de 10 zile.

În timpul schimbului de tineri vom organiza sesiuni pe teme precum: Ce este economia socială și spiritul antreprenorial, Beneficiile antreprenoriatului social, Identificarea nevoilor sociale în comunitate, Idei de rezolvare a acestora prin utilizarea antreprenoriatului social, Lucrează la planul de afaceri al întreprinderii sociale , Modele de bune practici de antreprenoriat social în întreaga lume, Erasmus pentru tineri antreprenori, Fii empatic! Ce pot face pentru a-i ajuta pe ceilalți ?, Cetățenie activă, Fii Voluntar! Investește în tine!.

Sesiunile se vor baza pe educația non-formală, procesul de învățare al participanților fiind unul ușor, creativ și distractiv.

Impactul preconizat este reprezentat de creșterea gradului de conștientizare și de cunoaștere pe tema economiei sociale și al antreprenoriatului social, creșterea spiritului de inițiativă și antreprenorial, abilitatea de a realiza un plan de afaceri al întreprinderii sociale, creșterea gradului de conștientizare cu privire la rolul activ al acestora în incluziunea socială, toleranța, înțelegerea sentimentelor și opiniilor altora, abilitatea de a respecta și socializa cu persoane din medii diferite, o mai bună comunicare în limba engleză, etc. de către participanți.

Pentru informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați la următoarele adrese:

Persoană de contact: Simona Gherasim, Manager de proiect

Nunăr de telefon: +40741577975

Web: www.asociatiacreed.ro  / www.creedromania.wordpress.com

E-mail: creedromania@gmail.com

Ne puteți găsi și pe Facebook la adresa: https://www.facebook.com/CREEDromania

„Acest proiect este finanțat de către Comisia Europeană în cadrul programului Erasmus Plus. Această comunicare reflectă doar opiniile autorului, iar Comisia nu poate fi trasă la răspundere pentru orice utilizare a informațiilor conținute în acesta”.

Transition to Entrepreneurship